SLOVENSKÁ HUDOBNÁ LIGA SLOVENSKÁ HUDOBNÁ LIGA SLOVENSKÁ HUDOBNÁ LIGA SHL GRAND STUDIO, s.r.o.
O súťaži

O súťaži

Charakteristika súťaže

Slovenská hudobná liga® (pôvodne Stropkovská hudobná liga, ďalej len „SHL“) je najväčšia nekomerčná hudobná súťaž na Slovensku / súťaž autorskej tvorby hudobných interpretov.


Model súťaže

Slovenská hudobná liga sa koná raz za dva roky (ide o bienále) a vychádza z formátu základných kôl a finále. Do súťaže sa môžu prihlásiť všetky hudobné telesá bez žánrovej profilácie.

Počet základných kôl závisí od počtu prihlásených kapiel. Organizujú sa v pravidelných intervaloch dvoj a viac kolovo (napr. piatok-sobota).

Do finále postupuje 6-8 najlepších interpretov (počet závisí od počtu prihlásených), ktorí dostali odporúčanie poroty pre finále. Jednu miestenku do finále dostane najlepší interpret s vekovým priemerom do 21 rokov, jedného finalistu určia hlasovaním fanúšikovia a ostatných vyberie porota.

Porota SHL

Víťaza vyhlasuje odborná porota zložená z členov skupín a interpretov slovenskej hudobnej scény, zástupcov hudobných štúdií, vydavateľstiev, rádií, produkčných spoločností, organizátorov hudobných festivalov, partnerov súťaže a prominentných hostí, v minulosti ako Jožo Ráž a Ľubo Horňák (Elán), Miro Tásler (IMT Smile), textár Juraj Soviar, novinárka a manažérka Felícia Boronkayová, Julo Viršík, Milan Herstek, Juraj Vančík, Vlado Randy Gnepa, Martin Husovský (Komajota), Martin Mihalčin (Heľenine oči), členovia skupín AYA, Metalinda, Tublatanka, No name a ďalší.


História

SHL začala písať svoju históriu v jeseni 2003.

Motiváciou k zorganizovaniu prvého ročníka bolo ponúknuť priestor amatérskym kapelám prezentovať svoju tvorbu pred širokým publikom.

Záujem hudobných skupín však povýšil SHL od 3. ročníka, ktorý sa konal na prelome rokov 2008/2009, z regionálnej prehliadky na modernú súťaž s celoslovenským rozmerom, v čom pokračoval aj jej 4. ročník, ktorý sa konal na prelome rokov 2011/2012, do ktorého sa prihlásilo 83 skupín z celého Slovenska.

Filozofia súťaže si postupne uložila za cieľ podporu talentovaných hudobníkov v širšom rozsahu a najlepším kapelám ponúka spoluprácu aj po uplynutí časového horizontu trvania súťaže.

Organizátori SHL chcú využiť svoje skúsenosti v maximálnej miere na to, aby sa SHL pre jej účastníkov stala odrazovým mostíkom k naštartovaniu ich ďalšej kariéry vo vyššom rýchlostnom stupni.


Víťazi

7. ročník (2018)

INSIDE (Zlaté Moravce)
28 súťažiacich
Košice - GES Club

6. ročník (2016)

Sematam (Nitra)
48 súťažiacich
Bratislava - Aupark

5. ročník (2013-2014)

LANDFIL (Trnava)
26 súťažiacich
Stropkov - divadelná sála

4. ročník (2011-2012)

GAS (Prievidza)
83 súťažiacich
Stropkov - divadelná sála

3. ročník (2008-2009)

Atlantida (Prešov)
41 súťažiacich
Stropkov - divadelná sála

2. ročník (2006-2007)

So Fine (Humenné)
29 súťažiacich
Stropkov - divadelná sála

1. ročník (2003-2005)

Heľenine Oči (Prešov)
39 súťažiacich
Stropkov - divadelná sála


Ceny

Najúspešnejší (nielen víťazi) získavajú nahrávanie v štúdiu, videoklip, hudobné ceny, koncertovanie a iné zaujímavé ceny.


Súčasnosť

Organizátori chcú byť so SHL vždy blízko k súťažiacim (aby mali minimálne náklady na cestovné a ubytovanie a mali blízko svoju fanúšikovskú základňu), preto sa súťaží vo viacerých mestách a viac-kolovo.

Bližšie informácie o aktuálnom ročníku nájdete v Propozíciach súťaže.

×

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Staňte sa našim fanúšikom aj na Facebook-u, odoberajte náš YouTube kanál a budete informovaný vždy medzi prvými...

Slovenská hudobná liga SLOVENSKÁ HUDOBNÁ LIGA

grandstudio.sk

Slovenská hudobná liga grandstudiochannel